Nė njė konferencė qė prezantoi hulumtimin “Zbulimi i Armikut tė Brendshem: Problemet e Komunitetit Serb nė Kosovė”, u tha se vrasja e Oliver Ivanoviqit u shqetėsua jo vetėm nga serbėt, por nga e gjithė Kosova.

Njė studim i kryer nga instituti tregon se serbėt, dhe veqanėrisht ata qė jetojnė nė veri, besojnė se Ivanoviq nuk eshte vrarė nga shqiptarėt. Sipas tė anketuarve, tė anketuarit e konsideruan shumė serioze se Prokuroria Speciale e Kosovės mori pėrsipėr zgjidhjen e rastit tė vrasjes sė njė politikani serb. “Sė shpejti do tė vije edhe arrestimi i personave tė dyshuar pėr pėrfshirje nė vrasjen e Oliver Ivanoviq”, tha Sheholi nė Qendrėn Mediale nė Qagllavicė. Ky raport shqyrton opinionet dhe qendrimet e komunitetit serb ne Kosove drejt situates politike,ekonomike dhe te sigurise.

Kur u pyetėn se cilat politikanė serbė i konsiderojnė mė me ndikim, tė anketuarit u pėrgjigjėn nė vijim: 24.1% e tė anketuarve ishin politikanėt mė me ndikim serbė, 24.7% besojnė se nuk ka ndonjė person me ndikim politik nė komunitetin serb, ndėrsa 11% mendojnė se ky ėshtė Dalibor Jevtiq, 8% kanė thėnė se nuk e di dhe 7% Goran Rakic. Vetėm 4% e tė anketuarve besojnė se Marko Djuriq ėshtė personi mė influent serb dhe njė pjesė mė pak se Branimir Stojanoviq dhe Sllavisha Ristiq.

Per te siguruar nje mbulim gjeografik te perfaqesimit te komunitetit serb ne tere Kosoven , hulumtimi u fokusua vetem ne komunat me shumice serbe. Gjithsej 187 intervista u zhvilluan ne pesė nga shtatė rajonet e Kosoves.

Per te pare me gjersishte Hulumtimi eshte i publikuar ne faqen zyrtare te institutit- www.iamn-rks.com-Publikimet